Ceremonia decernarilor premiilor BAFTA va avea loc pe data de 8 februarie, fiind considerate un foarte bun indicator al premiilor Oscar. Iata lista completa a nominalizarilor la premiile BAFTA!

Cel mai bun film

Birdman

„Boyhood”

„The Grand Budapest Hotel”

„The Imitation Game”

„The Theory of Everything”

 

Cel mai bun film britanic

„’71”

The Imitation Game

„Paddington”

„Pride”

„The Theory of Everything”

„Under the Skin”

 

Cel mai bun film de animatie

„Big Hero 6″

„The Boxtrolls”

„The Lego Movie”

 

Cel mai bun regizor

„Birdman” – Alejandro G. Inarritu

„Boyhood” – Richard Linklater

„The Grand” – Budapest Hotel Wes Anderson

„The Theory of Everything” – James Marsh

„Whiplash” – Damien Chazelle

 

Cel mai bun scenariu original

„Birdman” – Alejandro G. Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris Jr, Armando Bo

„Boyhood” – Richard Linklater

„The Grand Budapest Hotel” – Wes Anderson

„Nightcrawler” – Dan Gilroy

„Whiplash” – Damien Chazelle

 

Cel mai bun scenariu adaptat

„American Sniper” – Jason Hall

„Gone Girl” – Gillian Flynn

The Imitation Game – Graham Moore

„Paddington” – Paul King

„The Theory of Everything” – Anthony McCarten

 

Cel mai bun actor in rol principal

Benedict Cumberbatch – „The Imitation Game”

Eddie Redmayne – „The Theory of Everything”

Jake Gyllenhaal – „Nightcrawler”

Michael Keaton – „Birdman”

Ralph Fiennes – „The Grand Budapest Hotel”

 

Cea mai buna actrita in rol principal

Amy Adams – „Big Eyes”

Felicity Jones – „The Theory of Everything”

Julianne Moore – „Still Alice”

Reese Witherspoon – „Wild”

Rosamund Pike – „Gone Girl”

 

Cel mai bun actor in rol secundar

Edward Norton – „Birdman”

Ethan Hawke – „Boyhood”

J.K. Simmons – „Whiplash”

Mark Ruffalo – „Foxcatcher”

Steve Carell – „Foxcatcher”

 

Cea mai buna actrita in rol secundar

Emma Stone – „Birdman”

Imelda Staunton – „Pride”

Keira Knightley – „The Imitation Game”

Patricia Arquette – „Boyhood”

Rene Russo – „Nightcrawler”

 

Cea mai buna coloana sonora originala

„Birdman” – Antonio Sanchez

„The Grand Budapest Hotel” – Alexandre Desplat

„Interstellar” – Hans Zimmer

„The Theory of Everything” – Johann Johannsson

„Under the Skin” – Mica Levi

 

Cea mai buna regie de imagine

„Birdman” – Emmanuel Lubezki

„The Grand Budapest” – Hotel Robert Yeoman

„Ida Lukasz Zal” – Ryzsard Lenczewski

„Interstellar” – Hoyte van Hoytema

„Mr. Turner” – Dick Pope

 

Cel mai bun montaj

„Birdman” – Douglas Crise, Stephen Mirrione

„The Grand Budapest Hotel” – Barney Pilling

„The Imitation Game” – William Goldenberg

„Nightcrawler” – John Gilroy

„The Theory of Everything” – Jinx Godfrey

„Whiplash” – Tom Cross

 

Cel mai bun debut al unui actor/regizor/producator britanic

Elaine Constantine (Writer/Director) „Northern Soul”

Gregory Burke (Writer), Yann Demange (Director) „’71”

Hong Khaou (Writer/Director) „Lilting”

Paul Katis (Director/Producer), Andrew de Lotbiniere (Producer) „Kajaki: The True Story”

Stephen Beresford (Writer), David Livingstone (Producer) „Pride”

 

Cel mai bun film strain

„Ida” – Pawel Pawlikowski, Eric Abraham, Piotr Dzieciol, Ewa Puszczynska

„Leviathan” – Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky, Sergey Melkumov

„The Lunchbox” – Ritesh Batra, Arun Rangachari, Anurag Kashyap, Guneet Monga

„Trash” – Stephen Daldry, Tim Bevan, Eric Fellner, Kris Thykier

„Two Days, One Night” – Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Denis Freyd

 

Cel mai bun documentar

„20 Feet From Stardom” – Morgan Neville, Caitrin Rogers, Gil Friesen

„20,000 Days on Earth” – Iain Forsyth, Jane Pollard

„Citizenfour” – Laura Poitras

„Finding Vivian Maier” – John Maloof, Charlie Siskel

„Virunga” – Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara

 

Cele mai bune decoruri

„Big Eyes” – Rick Heinrichs, Shane Vieau

„The Grand Budapest Hotel” – Adam Stockhausen, Anna Pinnock

„The Imitation Game” – Maria Djurkovic, Tatiana MacDonald

„Interstelar” – Nathan Crowley, Gary Fettis

„Mr. Turner” – Suzie Davies, Charlotte Watts

 

Cele mai bune costume

„The Grand Budapest Hotel” – Milena Canonero

„The Imitation Game” – Sammy Sheldon Differ

„Into the Woods” – Colleen Atwood

„Mr. Turner” – Jacqueline Durran

„The Theory of Everything” – Steven Noble

 

Cel mai bun machiaj

„The Grand Budapest Hotel” – Frances Hannon

„Guardians of the Galaxy” – Elizabeth Yianni-Georgiou, David White

„Into the Woods” – Peter Swords King, J. Roy Helland

„Mr. Turner” – Christine Blundell, Lesa Warrener

„The Theory of Everything” – Jan Sewell

 

Cel mai bun sunet

„American Sniper” Walt Martin, John Reitz, Gregg Rudloff, Alan Robert Murray, Bub Asman

„Birdman” Thomas Varga, Martin Hernandez, Aaron Glascock, Jon Taylor, Frank A. Montano

„The Grand Budapest Hotel” Wayne Lemmer, Christopher Scarabosio, Pawel Wdowczak

„The Imitation Game” John Midgley, Lee Walpole, Stuart Hilliker, Martin Jensen

„Whiplash” Thomas Curley, Ben Wilkins, Craig Mann

 

Cele mai bune efecte speciale

„Dawn of the Planet of the Apes” – Joe Letteri, Dan Lemmon, Erik Winquist, Daniel Barrett

„Guardians of the Galaxy” – Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner, Nicolas Aithadi

„The Hobbit: The Battle of the Five Armies” – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White

„Interstellar” – Paul Franklin, Scott Fisher, Andrew Lockley

„X-Men: Days of Future Past” – Richard Stammers, Anders Langlands, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer

 

Cel mai bun scurmetraj de animatie britanic

„The Bigger Picture” – Chris Hees, Daisy Jacobs, Jennifer Majka

„Monkey Love Experiments” – Ainslie Henderson, Cam Fraser, Will Anderson

„My Dad” – Marcus Armitage

 

Cel mai bun scurtmetraj britanic

„Boogaloo and Graham” – Brian J. Falconer, Michael Lennox, Ronan Blaney

„Emotional Fusebox” – Michael Berliner, Rachel Tunnard

„The Karman Line” – Campbell Beaton, Dawn King, Tiernan Hanby, Oscar Sharp

„Slap” – Islay Bell-Webb, Michelangelo Fano, Nick Rowland

„Three Brothers” – Aleem Khan, Matthieu de Braconier, Stephanie Paeplow